اخبار-ارقام نگار اندیشه

فروشگاه‌های زنجیره‌ای قواعد حاکم بر بازار ارومیه را رعایت نمی‌کنند

 

رئیس اتحادیه خواربارفروشان ارومیه گفت: فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تخفیف‌های غیر قابل نظارت و اجاره‌های نامتعارف مغازه‌ها در نزدیکی چندین واحد خواربارفروشی و تبلیغات نادرست قواعد و نظم بازار ارومیه را بر هم زده و سبب ورشکستگی اصناف شده‌اند.

 

عبداله نوابی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با بیان اینکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای همچون کوروش و جانبو برای صنف خواربارفروشان عملکرد منفی دارند و قواعد موجود در بازار را رعایت نمی‌کنند اظهار کرد: این فروشگاه‌ها تبلیغات نادرست و به اصطلاح عوام فریبانه انجام می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه گاهی در تبلیغات فروشگاه‌های زنجیره‌ای همچون جانبو و افق کوروش شاهد وعده‌های تخفیف 40 درصدی هستیم گفت: در خصوص کیفیت و کمیت کالاهای موجود در این فروشگاه‌ها بررسی و تحقیقی صورت نمی‌گیرد تا اطمینانی حاصل شود.

نوابی تصریح کرد: نرخ سود در اصناف لبنیاتی فقط 15 درصد و بقیه 10 تا 12درصد است و قیمت تمامی اجناس را روی بسته بندی آن ها می‌توان مشاهده کرد.

وی در مورد مدت زمان فعالیت برخی افراد در این صنف گفت: برخی30 و یا 40 سال برای صنف خود زحمت کشیده و فعالیت می‌کنند و سبب رونق یک محله می شوند که فروشگاه‌های زنجیره‌ای با اجاره ی نامتعارف مغازه ها در نزدیکی چندین فروشگاه خواربارفروشی در مدت کمی موجب ورشکستگی آنها می‌شوند.

رئیس اتحادیه خوار بار فروشان ارومیه گفت: بسیاری از افراد مشغول در این حرفه ورشکسته شده و به کار‌های دلالی روی می‌آورند که برای جامعه و مخصوصا برای بازار مفید نیستند.

وی با اشاره به شمار روبرو رشد فروشگاه‌های زنجیره‌ای جدید در ارومیه گفت: نسبت شعبات این فروشگاه ها در شهر ارومیه از دیگر شهرها بیشتر است در حالی که با خرید و فروش در سطح  شهر سود می‌کنند و مالیات خود را به تهران واریز می‌کنند.

نوابی با تاکید بر آسیب زا بودن تعداد زیاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سطح شهر خاطر نشان کرد: خواربار فروشان در این شرایط با مشکل افزایش مالیات 5 درصدی نیز مواجه هستند و مجبور به اخذ وام برای واریز مالیات شده‌اند که خود دلیلی برای ورشکستگی آن‌ها بوده است.

وی با اشاره به اینکه واحدهای خواربارفروش هر 5 سال اقدام به تمدید پروانه کسب خود می‌کنند گفت: هم اکنون 2 هزار و 200 واحد  صنفی دارای پروانه کسب در ارومیه بوده که از این تعداد یک هزار و 815 واحد دارای پروانه کسب معتبر و تمدید شده هستند.

 

 

تازه‌ها و خبرها

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان کبیری طامه (شاهین شمالی)، 20 متری گلستان شرقی، کوچه مشعوف، کوچه سوم، پلاک 9، ساختمان ارقام نگار

تلفن: 46048295  -  44895670

          44486638  -  44411906

ایمیل: contact@arghamnegargroup.ir